Yhdistyksen alueella havaittiin viime vuonna 242 lintulajia. Vaikka moni lintuharrastaja teki vuonna 2020 vuodenpinnaennätyksensä, vuosi oli vaisu pikkuharvinaisuuksien suhteen. Suurharvinaisuuksia ei juuri havaittu. Muun muassa seuraavia lajeja ei havaittu Päijät-Hämeessä lainkaan vuonna 2020: tiibetinhanhi, mandariinisorsa, jääkuikka, pikkukiljukotka, punajalkahaukka, isolokki, keräkurmitsa, isokirvinen, luotokirvinen, raritaskut, viirusirkkalintu, pikkukultarinta, kirjokerttu, lapinuunilintu, viitatiainen, pussitiainen, punakottarainen, keltahemppo ja pikkusirkku.
Yhteislajimäärä 242 on tyypillinen ja hyvin lähellä kymmen vuoden keskiarvoa (ARK ja RK ei ole vielä käsitellyt kaikkia lajeja). Tiira-aikana eniten lajeja on havaittu vuonna 2014: 248 lajia. Heikoin vuosi on ollut 2015, jolloin havaittiin vain 230 lajia.
Kuva: Merisirrejä © Tony Mills. Kuva ei ole Päijät-Hämeestä. Lajin talvikannat ovat runsastumassa Etelä-Suomen rannikkoalueilla ja lajin tapaa todennäköisemmin myös sisämaassa loppusyksyllä ja alkutalvesta. 27.12.2020 Keski-Suomen puolella Kuhmoisissa nähtiin muuttava merisirri ja heti perään Asikkalassa Päijänteellä 8 linnun muuttoparvi.