Uutiset

31.12.2021
Pinnat ja kilpailut

Pinnakisat olivat suosiossa vuonna 2021

Pinnakisat olivat suosiossa vuonna 2021 ja tulokset nousivat aivan uudelle tasolle. Tuomas Meriläinen teki uuden vuodenpinnaennätyksen 241 lajilla (sisältäen neljä ässälajia) ja yhteensä kymmenen harrastajaa teki oman uuden ennätyksensä. Peräti viisi henkilöä sai kasaan vähintään 230 lajia.

Lahden vuodenpinnakisa

Lahden vuodenpinnakisaan osallistui reilut 30 henkilöä. Voiton vei Risto Silaste 195 lajilla. Syksyllä kisaajilla tahti tuntui hieman hiipuvan alkuvuoden innostuksen jälkeen, mutta osa paranteli tuloksiaan vielä vuoden viimeisinä päivinä nokkavarpus- ja taviokuurnahavainnoilla. Ässälajien vähyys viittaa kuitenkin siihen, että lajeja käytiin bongaamassa ahkerasti.

Lahdessa havaittiin vuoden aikana 217 lajia. Havaitsematta jäivät mm. ristisorsa, niittysuohaukka, punakuiri, pulmussirri, jänkäsirriäinen, karikukko, keräkurmitsa, mustatiira, kuningaskalastaja, harjalintu, rastaskerttunen, taigauunilintu, viiksitimali, kuhankeittäjä ja peltosirkku

Ekopinnakisa

Ekopinnakisa ei ole saavuttanut vuoden 2013 jälkeen suurta suosiota, eikä ”tosissaan” yrittäjiä ole viime vuosina löytynyt. Vuonna 2013 neljä kisaajaa ylittin 200 lajin haamurajan. Vuonna 2021 Vesa Ijäs ylsi 190 lajiin sähköpyörällä. Mika Selinin 181 ekopinnaa Vääksystä, on myös komea tulos. Hän havaitsi kotipihaltaan peräti 176 lajia. Tulos on paras yhdeltä pihalta vuoden aikana tehty vuodenpinnatulos.

Koko vuoden yhteislajimäärä

Yhdistyksen alueella havaittiin vuoden aikana 248 lajia, mikä on "Tiira-ajan" paras tulos (myös vuonna 2014 havaittiin 248 lajia). Näistä lajeista pinnakeräilijöiltä jäivät havaitsematta mm. jääkuikka, tiiralokki, lampiviklo ja luotokirvinen.

Yhdistyksen alueella jäi kokonaan havaitsematta tukku ”helppoja” lajeja kuten: haahka, heinäkurppa, leveäpyrstökihu, isolokki, tunturikiuru, sepelrastas ja lapintiainen. Muita havaitsematta jääneitä olivat mm.: allihaahka, tiibetinhanhi, isohaarahaukka, pikkukiljukotka, tunturikihu, sitruunavästäräkki, viirusirkkalintu, pikkukultarinta, kirjokerttu, lapinuunilintu, tulipäähippiäinen, viitatiainen ja pikkusirkku.

Alueharvinaisuuskomitea ei ole vielä tarkastanut kaikkia havaintoja, joten tuloksiin voi tulla vielä muutoksia.