Pertti Koskimies veti yleisöä lintuiltaan

Uutiset

13.12.2023
Tapahtumat

Pertti Koskimies veti yleisöä lintuiltaan

Lintutieteilijä Pertti Koskimies piti yhdistyksen lintuillassa 12.12.2023 kiehtovan esitelmän lintujen muutosta ja sen tutkimisesta. "Lintujen muutto on eläinkunnan hienoimpia sopeutumia, joka on kehittynyt vuosimiljoonien aikana. Monet muutkin eläimet muuttavat, mutta linnuilla vuodenaikainen elinalueiden vaihtaminen on kehittynyt pisimmälle ja uskomattomimpiin sopeutumiin. Vieläkään tiede ei ole ratkaissut muuton suurinta ihmettä, miten lintu löytää perille.”

Lahden Radiomäen museon auditorioon kerääntyi noin 50 asiasta kiinnostunutta lintuharrastajaa.

Kiitokset Pertille mielenkiintoisesta esityksestä.

pertti_koskimies_3J1A1242.jpg.jpg
Pertti Koskimies

tapani_saimovaara_pertti_koskimies_3J1A1242.jpg.jpg
Yhdistyksen puheenjohtaja Tapani Saimovaara ja lintuillan vieras Pertti Koskimies