Kesäpäivät Kutajärven Sarvikuutissa

Uutiset

7.8.2022
Tapahtumat

Kesäpäivät Kutajärven Sarvikuutissa

Yhdistyksen kesäpäivät vietettiin tuttuun tapaan Kutajärven Sarvikuutissa 6.8.2022.

Saku Ovaskainen kertoi Helmi-ohjelmasta:

 • Heinola ja Sysmä kunnostavat lintuvesiä valtion Helmi-ohjelman erityisavustuksella. Hankkeessa mukana ovat mm. Päijät-Hämeen lintutieteellinen yhdistys, Heinolan seudun riistanhoitoyhdistys ja Sysmän riistanhoitoyhdistys. Hankkeeseen voi tutustua tarkemmin Heinolan kaupungin sivuilla.

Tapani Saimovaara kertoi Orimattilan Luhtikylän kosteikko-hankeesta.

 • Sotka-hankkeen kosteikko tulee olemaan noin 11 ha:n suuruinen, se rakennetaan viiden eri maanomistajan alueelle Tuorakan sillan pohjoispuolelle. Hankkeeseen voi tutustua myös tästä linkistä (pdf) ja lukemalla Metsästäjä-lehden artikkelin.
 • Tapanin esitystä saapui seuraamaan myös paikallinen haarapääsky, joka lensi saliin tervehtimään lintuharrastajia.

Esa Lammi kertoi lintujen pesimätilanteesta Vesijärvellä ja
muualla Päijät-Hämeessä:

 • BirdLife Suomen projektilajilla naurulokilla menee Päijät-Hämeessä ihan hyvin jos tuloksia vertaa vuoden 2008 kartoituksiin. Tähän mennessä on ilmoitettu 32 yhdyskuntaa / 5 300 paria. Lahden sataman aallonmurtajalla pesii 75 % yhdistyksen alueen naurulokeista ja muut yhdyskunnat taantuvat ja katoavat. Tässä valossa sataman aallonmurtaja on erittäin haavoittuvainen.
 • Pikkulokilla menee huonommin. Vain kaksi pesintää ilmoitettiin Orimattilan Luhtikylän kala-altaalta. Lajin levinneisyys painottuu itään ja vuosittainen vaihtelu alueellamme voi olla suurta.
 • Merimetsolla ei havaittu pesintää tänä vuonna. Syynä voi olla myöhäinen kevät. Kajaanselkä oli vielä jäässä kun samaan aikaan etelärannikolla merimetsot olivat jo pesimäpuuhissa. On myös mahdolllista, että edellisvuonna merikotkat veivät poikaset Vesijärven pesistä. Tällöin linnut eivät helposti palaa samalle pesimäpaikalle seuraavana vuonna.
 • Valkoposkihanhien parimäärät ovat pienoisessa laskussa. Vesijärvellä ja Päijänteellä havaittiin yhteensä 152 pesivää paria, kun vuosina 2018-2020 alueella oli 220 pesivää paria. Syynä voi olla lintuinfluessa talvehtimisalueilla Alankomaissa tai merikotkan saalistuspaine.
 • Yhdistyksen alueella varmistettiin kaksi onnistunutta merikotkan pesintää: yksi pesintä Vesijärvellä ja yksi Orimattilassa. Lisäksi Orimattilassa todettiin yksi epäonnistunut pesintä. Todennäköisiä pesintöjä oli alueellamme kuitenkin arviolta noin 5 kpl.

Tuuli haittasi sprinttirallia.

 • Tunnin aikana havaittiin vain 37 lajia.
 • voittajajoukkue sai kasaan 29 lajia.
 • Havaitsematta jäivät muun muassa kaikki rastaat ja peippo oli ässälaji.

sarvikuuttiIMG_8993.jpg

sarvikuuttiDJI_0034.jpg