Etusivulle > Uutiset > Petri Haapanen on PHLY:n vuoden 2017 lintuharrastaja

Petri Haapanen on PHLY:n vuoden 2017 lintuharrastaja

PHLY on valinnut Petri Haapasen vuoden 2017 lintuharrastajaksi. Haapanen on ollut vuosia yksi alueemme aktiivisimmista lintuharrastajista. Hän retkeilee monipuolisesti eri kuntien alueella ja ilmoittaa havaintonsa Tiiraan. Moni harrastaja on tottunut bongaamaan juuri Haapasen löytämiä mielenkiintoisia lintuja, joita hän kaivaa esiin intensiivisellä retkeilyllä. Vuonna 2017 yhdistyksen alueella järjestettiin Kärkölän vuodenpinnakisa, jonka Petri myös voitti suvereenisti aktiivisella kiertämisellä ja muutontarkkailulla. Samalla hän ja muut kisaajat kartoittivat vähemmän retkeiltyä aluetta ja tuloksena saatiin arvokasta tietoa Kärkölän linnustosta. Heti vuoden 2017 alkajaisiksi Kärkölä sai aivan uuden maineen hyvänä pöllöretkipaikkana. Myöhemmin vuoden aikana Petri havaitsi vähäjärvisen ja maatalousvoittoisen kunnan alueella niin meri- kuin metsälajejakin ja löysi kolme lajia, joita ei aikaisemmin ole havaittu Kärkölän kunnan alueella: jalohaikara, punakuiri ja punakottarainen. Haapanen on ollut pitkään aktiivinen yhdistystoiminnassa ja hän on toiminut myös Päijät-Hämeen lintutieteellisen yhdistyksen puheenjohtajana.

Kuvassa Petri Haapanen ja Tapani Saimovaara