Etusivulle > Pinnat ja kilpailut > ILO-ralli 2020

ILO-ralli 2020

KYLY – PSLY – PHLY naapuriyhdistysten välinen kuntaralli
Iitin, Lapinjärven ja Orimattilan kesken
La 26.9.2020 06:00–18.00

Kymenlaakson lintutieteellinen yhdistys, Porvoon Seudun Lintuyhdistys ja Päijät-Hämeen lintutieteellinen yhdistys järjestivät 26.9. yhteisen linturallin naapurikuntien kesken. Kylyn:n joukkueet rallasivat Iitissä, Psly:n Lapinjärvellä ja Phly:n Orimattilassa.

Rallin aikana nähtiin paljon petolintuja, mutta ei juurikaan arktisia muuttajia, lukuun ottamatta hanhia. Aamulla kyyhkyillä ja pikkulinnuilla oli kovaa muuttoa, mutta muutto hyytyi nopeasti päivän lämmettyä. Päivällä oli poutaa ja jopa yli 20 astetta lämmintä. Rallin aikana havaittiin yhteensä 125 lajia (edellisvuonna 118). Ässien ulkopuolelta parhaita lajeja olivat muun muassa punakaulahanhi (Or), lapinsirkku (La ja Ii), sääksi (Or), muuttohaukka (Ii, La, Or). Lisäksi Jallu Petti -joukkue näki pikkukanadanhanhen, joka ei kuitenkaan ollut pinnakelpoista alalajia.

Lapinjärven joukkueet ottivat kaksoisvoiton ja kärkisija meni jälleen Kilpikonnat-joukkuelle. Rallin purku pidettiin Orimattilan Artjärvellä.

Tulokset:

1. Kilpikonnat (Arto Juvonen, Risto Suksi, Jari Lehtinen) 98 lajia
Ässät: pikkujoutsen, pikkulokki, isokäpylintu, metso
Alue: Lapinjärvi
 
2. Jallu Petti (Juha Tuomaala, Nette Meriluoto, Juha Kettunen) 94 lajia
Ässät: rantasipi, kangaskiuru, punasotka
Alue: Lapinjärvi
 
3. Takarivin Pahikset (Mikko Laaksonen, Joni Räsänen, Ari Vuorio, Jani Salonen) 87 lajia
Ässät: mustapääkerttu
Alue: Iitti
 
4. Väärät piuhat (Ohto Oksanen, Arto Puikkonen, Tuomas Meriläinen, Joonas Juujärvi) 85 lajia
Ässät: hernekerttu
Alue: Orimattila
 
5. Rantakurvit (Noora Andersson, Tiina Mäkelä, Mia Ainasoja) 80 lajia
Ässät: pikkulepinkäinen, pensastasku
Alue: Lapinjärvi
 
6. Team Nastola (Petri Haapanen) 77 lajia
Ässät: ruskosuohaukka, pohjantikka
Alue: Orimattila
 
7. Pinnankiristäjät (Jari Rutila, Jarkko Rutila, Ari Salminen) 76 lajia
Ässät: ei ässiä
Alue: Orimattila (EKO SARJAN VOITTO)
 
8. Tulokset viestillä (Olli Kivinen, Taina Väänänen) 73 lajia
Ässät: harmaasorsa
Alue: Iitti
 
9. Saaristolaiset hukassa (Veronica Strömberg, Petri Vainio) 68 lajia (aikaratkaisu)
Ässät: ei ässiä
Alue: Lapinjärvi
 
10. Orion (Vesa Ijäs) 68 lajia
Ässät: ei ässiä
Alue: Orimattila
 
11. Kellis (Seppo Grönlund, Mikko Pöyhönen)
Ässät: tundrakurmitsa
Alue: Iitti
 
12. Staijarit (Rauno Kosonen, Hannu Sillanpää, Timo Hämäläinen, Taneli Virtanen + Leino-koira) 61 lajia
Ässät: maakotka, nuolihaukka
Alue Orimattila (EKO SARJAN 2. Joukkue staijasi ralliajan Kuivannolla 7x7 metrin betonisillalla)
 
 

Peruslajilista

1. Laulujoutsen

2. Kanadanhanhi

3. Metsähanhi

4. Valkoposkihanhi 

5. Haapana 

6. Tavi

7. Sinisorsa 

8. Tukkasotka 

9. Telkkä

10. Teeri

11. Fasaani

12. Kurki

13. Kalalokki

14. Harmaalokki 

15. Kesykyyhky

16. Sepelkyyhky 

17. Palokärki

18. Käpytikka

19. Rautiainen

20. Punarinta

21. Hippiäinen

22. Niittykirvinen 

23. Västäräkki

24. Mustarastas 

25. Räkättirastas 

26. Laulurastas

27. Punakylkiratas 

28. Tiltaltti

29. Hömötiainen 

30. Töyhtötiainen 

31. Kuusitiainen 

32. Sinitiainen

33. Talitiainen

34. Puukiipijä

35. Närhi

36. Harakka

37. Naakka

38. Varis

39. Korppi

40. Kottarainen 

41. Varpunen

42. Pikkuvarpunen 

43. Peippo

44. Järripeippo

45. Viherpeippo

46. Tikli

47. Vihervarpunen 

48. Punatulkku

49. Keltasirkku

50. Pajusirkku