Ennätystilastot

Kevään aikaisimmat havainnot

Kaakkuri:

7.4.2014 Asikkala Pulkkilanharju, Karisalmi 2 p (Tuomas Meriläinen).
7.4.2014 Hollola Kirkonlahti 1 p (Jorma Rautama).
7.4.2014 Asikkala Kuurnamäki 1 m (Mika Selin).
7.4.2015 Heinola Tuusjärvi 1 m (Eero Hietanen).

Kuikka

7.4.2014 Asikkala Pulkkilanharju 2 p (Tuomas Meriläinen).
9.4.2015 Asikkala Kymenvirta 4 m (Erkki Kylliäinen).
10.4.2008 Orimattila Virenoja 2 m (Mika Rantanen, Tomi Rantanen).
10.4.2015 Hollola Laasonpohja 1 p (Pekka Saikko).

Kuikkalaji

17.3.2004 Lahti Polttimo 1 m (Petri Koivisto).
28.3.1999 Nastola Notko 1 W (Asko Hauta-aho, Petri Haapanen, Risto Silaste).

Jääkuikkalaji

26.5.1985 Asikkala Vääksy 1 m (Ilpo Kekki, Kari Reinikainen, Mika Selin).

Pikku-uikku

14.4.1973 Lahti Pikku-Vesijärvi 1 p (Pekka Hyssy, Matti Iikkanen, Pekka Iikkanen).

Silkkiuikku

23.3.2014 Asikkala Pulkkilanharju Karisalmi 1 p (Petri Kuhno).
29.3.2010 Asikkala Pulkkilanharju Karisalmi 1 p (Anne Hinkkanen, Marita Toivonen, Timo Metsänen).
31.3.2007 Asikkala Pulkkilanharju 2 p (Tapani Saimovaara).

Härkälintu

8.4.1994 Heinolan maalaiskunta Sulkavankoski 1 p (Ahti Peltonen).

Mustakurkku-uikku

12.4.1990 Hollola Vähäselkä 1 p (Petri Rantanen).
13.4.2008 Nastola Sylvöjärven N-pää 1 ä (Tapani Saimovaara).
13.4.2008 Lahti Näkkimistö 1 p (Petri Koivisto).

Kaulushaikara 

2.3.2014 Heinola Lusi 1 Ä (Simo Jutila, Riitta Jutila, Tuomo Peltomaa, Paavo Posti).
24.3.2002 Hollola Kutajärvi, jäljet lumella (Esa Lammi).
28.3.1999 Orimattila Artjärvi Säyhteenjärvi 1 p (Olli Sillantaka).
28.3.2014 Heinola Tuusjärvi 1 Ä (Pirjo Laine).
28.3.2015 Kärkölä Valkjärvi 1 p (Jaana Hinkkanen).

Jalohaikara

28.3.2012 Hollola Laitiala papinsaari 1 p (Antti Leppänen, Pentti Hyppänen). 
18.4.1994 Orimattila Artjärvi Kirkkoäyräs 1 p (Raili Forsell ym.).

Harmaahaikara

27.2.2008 Hartola Kalho 1 p (Timo Saarinen). 
10.3.2008 Heinola Kymi jätevedenpuhdistamo 1 p (Anne Hinkkanen, Pirjo Laine).
20.3.1993 Orimattila Artjärvi Säyhtee 2 p (Jari Paasonen, Marko Vauhkonen).

Mustahaikara

23.5.1964 Lahti Myllypohja 2 k (Rauno Laaksonen).
24.5.2013 Heinola Lakeassuo 1 m (Tuomo Peltomaa).

Kattohaikara

8.4.1962 Hartola Lepsala 1 p (ilmoitti Eero Hietanen).
8.4.1996 Lahti Luhdanjoki 1 m (Timo Hämäläinen, Kari Reinikainen, Osmo Ruottinen).

Kyhmyjoutsen

14.3.2001 Lahti Polttimo 2 p (Mika Selin).

Laulujoutsen

17.2.1990 Mäntyharju Puuskankoski 2/4 p (Timo Ritari).

Pikkujoutsen

9.3.2014 Heinola Myllykylä 2 p (Simo Jutila, Riitta Jutila).
9.3.2014 Orimattila Kurunkulma 1 p (Isto Hyvärinen, Kari Kokkonen, Seppo Leirilaakso, Timo Hämäläinen, Rauno Kosonen, Hannu Sillanpää).
10.3.2015 Orimattila Kurunkulma 1 p (Risto Silaste).

Metsähanhi

8.3.2014 Lahti Nastola Notko 5 p (Ohto Oksanen).
8.3.2014 Orimattila Kurunkulma 7 lask (Olli Jouppila, Atte Jouppila, Katri Sadeharju).

Lyhytnokkahanhi

19.3.2015 Orimattila Artjärvi, Sihvolantanhuat 2 p (Rauno Kosonen, Jorma Heinonen, Jorma Rautama ym.).
19.3.2015 Orimattila Artjärvi Säyhtee 2 p (Rauno Kosonen, Jorma Heinonen, Jorma Rautama ym.).
22.3.2015 Orimattila Ruha 1 p (Jorma Heinonen, Rauno Kosonen ym.).
25.3.2014 Orimattila Kurunkulma 1 p (Kari Reinikainen, Tomi Rantanen, Harri Hongisto).

Tundrahanhi

9.3.2014 Orimattila Kurunkulma 2 p (Timo Hämäläinen, Hannu Sillanpää, Rauno Kosonen, Kari Kokkonen, Isto Hyvärinen, Seppo Leirilaakso).
10.3.2014 Orimattila Kurunkulma 4 p (Petri Kuhno, Keijo Pennanen, Kari Reinikainen, Jorma Rautama ym.).
13.3.2015 Orimattila Kurunkulma 2+1 p (Jorma Heinonen, Rauno Kosonen, Jorma Rautama, Tomi Rantanen).

Kiljuhanhi

20.4.1968 Heinola Kyminkallio 2 m (Eero Hietanen, Asko Laitinen).

Merihanhi

16.3.2007 Hollola Savistenpää 1 p (Hannu Toukola).
22.3.2014 Orimattila Kurunkulma 1 lask (Timo Hämäläinen, Rauno Kosonen, Kari Reinikainen, Isto Hyvärinen, Kari Kokkonen).
22.3.2014 Orimattila Artjärvi Säyhtee 1 p (Petri Haapanen, Sakari Vainio).
24.3.2007 Orimattila Artjärvi Kirkkoäyräs 2 m lask. (Arto Puikkonen, Ohto Oksanen, Risto Silaste).
24.3.2007 Orimattila Kurunkulma 2 p (Jussi Mäkinen).
24.3.2007 Orimattila Haikula 1 m (Mika Rantanen).

Lumihanhi

13.5.1984 Sysmä Soiniemi 2 m (M.Nieminen, R.Rikala).

Tiibetinhanhi

2.5.2010 Orimattila, Artjärvi Sihvolantanhuat 1 p (Petri Haapanen ym.).

Valkoposkihanhi

31.3.2015 Orimattila Artjärvi, Sihvolantanhuat 1 p (Petri Haapanen).
3.4.2007 Lahti Ali-Juhakkala 2 p (Jorma Rautama).
9.4.2004 Asikkala Kasiniemi a3 N (Erkki Kylliäinen).

Kanadanhanhi

8.3.1992 Orimattila Ruha 4 p (Pekka Saikko).

Sepelhanhi

31.3.2007 Orimattila Kurunkulma 1 p (Petri Kuhno, Lauri Tervo, Ossi Tervo).
10.4.1989 Orimattila Ruha 1 p (Tapani Saimovaara).

Ristisorsa

13.4.2002 Orimattila Artjärvi Suursuo /1 p (Seppo Pöntinen, Risto Silaste).
16.4.1988 Asikkala Vääksy /1 p (Hannu Kauppi).

Mandariinisorsa

6.4.2007 Orimattila Artjärvi Villikkalanjärvi 1/ p (Antti Toukola, Hannu Toukola, Seppo Toukola).
19.4.1998 Lahti Kujalan jäteasema 2/1 p (Pekka Saikko ym.).
21.4.2000 Sysmä Töijensalo 1/ p (Markku Lepistö).
21.4.2013 Padasjoki Kirkonkylä 1/ p (Heikki Toivonen, Mikko Toivonen).

Haapana

5.3.2014 Lahti Polttimo /1 p (Jorma Heinonen, Erkki Heinonen).
10.3.2015 Orimattila Artjärvi, Kurunkulma 1/1 p (Risto Silaste).
12.3.2011 Heinola Kymi /1 p (Heikki Karhu, Sinikka Karhu).

Harmaasorsa

5.4.2015 Kärkölä Marttila 1/ p (Jukka Laiho, Mirja Heikkilä).
7.4.2001 Heinola Kymi 1/ p (Osmo Ruottinen, Mika Selin, Timo Metsänen, Pirjo Laine, Simo Jutila ym.).

10.4.2008 Orimattila Artjärvi Säyhteen lintutorni 1/ p (Petri Haapanen).
11.4.1994 Orimattila Ruha 1 p (Isto Hyvärinen, Juha Jalkanen, Kari Reinikainen).
11.4.2012 Mäntyharju Pyhäkoski Vihannanselkä 1/1 p (Tuula Kyllönen).

Tavi

9.3.2012 Heinola Kymi Sepänniemi 1/ p (Jorma Rautama ym.). 
11.3.2014 Orimattila Artjärvi Säyhtee 1/1 p (Kari Reinikainen).
12.3.2015 Orimattila Kurunkulma 1/ p (Kari Reinikainen, Jarmo Raikamaa, Jorma Rautama, Jorma Heinonen, Seppo Leirilaakso).

Jouhisorsa

14.3.2014 Orimattila Kurunkulma 1/ p (Rauno Kosonen, Jorma Heinonen, Sakari Vainio).
19.3.1990 Orimattila Luhtikylä 1/ p (Esa Lammi, Hanna Lammi).
19.3.1990 Orimattila Ruha 1/ p (Esa Lammi, Hanna Lammi, Osmo Ruottinen). Eri lintu kuin edellinen.

Heinätavi

6.4.1983 Orimattila Ruha 2/1 p (Tapani Saimovaara).

Lapasorsa

29.3.2010 Lahti Ali-Juhakkala 2/ p (Rauno Kosonen, Jorma Rautama, Hannu Vallden ym.)..
9.4.2005 Lahti Ali-Juhakkala 1/1 p (Mika Rantanen, Pasi Rantanen, Seppo Leirilaakso). 
9.4.2005 Lahti Polttimo 1/1 p (Aimo Salonen). Mahdollisesti samat kuin edellä.
9.4.2007 Lahti Ali-Juhakkala 3 p (Petri Koivisto, Petri Kuhno, Pirjo Laine, Simo Jutila, Paavo Posti, Kari Kokkonen).

Punapäänarsku

28.4.1998 Heinola Kymenvirta /1 p (Osmo Ruottinen).

Punasotka

24.3.2007 Orimattila Luhtikylä 1 p (Ari Loikkanen, Helena Loikkanen).
25.3.2007 Orimattila Kurunkulma 1/ p (Jorma Rautama).
27.3.1992 Orimattila Artjärvi Säyhteenjärvi 1/ p (Osmo Ruottinen, Marko Vauhkonen).
29.3.2002 Orimattila Artjärvi Säyhtee 1/ p (Seppo Toukola, Hannu Toukola, Antti Toukola ym.).

Tukkasotka

9.3.2015 Asikkala Pulkkilanharju, Karisalmi /1 p (Mika Selin, Hannu Toukola).
9.3.2015 Heinola Jyränkö 1/ p (Olli Vuori).
19.3.2004 Heinola Jyränkö 1/ p(Marita Toivonen).

Lapasotka

19.4.1964 (PHL 1/1971).
20.4.2014 Padasjoki Nyystölänlahti 2/2 p (Toivo Heikkinen, Tuomo Nieminen, Mikko Toivonen, Heikki Toivonen).

Haahka

14.4.2014 Asikkala Hillilä 1/ m (Mika Selin, Antti Toukola).
20.4.1995 Asikkala Karisalmi 1/ p (Jarmo Forss).

Allihaahka

29.4.2002 Lahti Enonselkä 1/ p (Isto Hyvärinen ym.).
8.5.1993 Hollola Pölkynsalmi 1/ p (Panu Halme, K.Seppänen).

Alli

2.4.1910 Heinolan maalaiskunta Marjoniemi (J.Pekkola).
8.4.2006 Asikkala Karisalmi 1/1 p (Ohto Oksanen, Matti Sillanmäki, Petri Haapanen, Petri Kuhno).

Mustalintu

3.4.2011 Asikkala Kalkkistenkoski 4/1 p (Rauno Kosonen, Seppo Leirilaako)
3.4.2011 Asikkala Pulkkilanharju Karisalmi 2/2 p (Kari Reinikainen, Tapani Saimovaara).
5.4.2005 Asikkala Karisalmi 1/1 p (Heikki Karhu).

Pilkkasiipi

31.3.2010 Orimattila Kuivanto Korvenpää 1/ p (Asko Tiainen, Jouni Räsänen ym.).. 
9.4.2009 Hartola kirkonkylä Tainionvirta 1 (Kirsi Virolainen-Borg)..
23.4.1999 Hollola Kutajärvi 1/1 p (Lauri Nikkinen).

Pilkkaniska

22.5.2004 Asikkala Kajaanselkä 1/ p (Tapani Saimovaara).

Telkkä

17.2.1990 Heinolan maalaiskunta Nynäsinlahti 6 m (Marko Vauhkonen).

Uivelo

18.3.2008 Orimattila Artjärvi Lintutorni 1/1 p (Risto Silaste). 
29.3.1995 Heinola Kymenvirta /1 p (Kari Reinikainen).
29.3.2007 Orimattila Artjärvi Säyhteen lintutorni 1/1 p (Pirjo Laine, Paavo Posti, Markku Salonen).
29.3.2014 Hollola Kutajärvi 1/1 p (Paavo Posti, Esa Linden, Keijo Pennanen).

Tukkakoskelo

29.3.2014 Asikkala Kalkkinen 2 p (Ari Riutto, Heli Riutto).
5.4.2011 Mäntyharju Miekankoski 1/ p (Marjo Kuisma, Tuula Kyllönen).
8.4.2010 Lahti Polttimo 1 p (Tapio Alanko, Mika Selin).

Haarahaukka

2.4.2014 Sysmä Valittula 1 p (Matti Hietanen).
15.4.1989 Asikkala Kurhila 1 m (Tapani Saimovaara). 

16.4.2008 Lahti Luhdanjoki 1 m NE (Timo Hämäläinen, Seppo Leirilaakso, Rauno Kosonen, Heikki Pitkänen, Kari Kokkonen).
16.4.2014 Asikkala Kuurnamäki 1 m (Mika Selin, Pekka Saikko, Petri Koivisto, Kari Reinikainen ym.).

Isohaarahaukka

14.4.2013 Heinola Hirvisalo 1 ad m (Tuomo Peltomaa).

Merikotka

14.2.2005 Lahti Laune 1 juv m S (Isto Hyvärinen).
19.2.2006 Asikkala 1 2kv p (Tapani Saimovaara). 
20.2.2002 Hollola Kalliola 1 m (Tapani Saimovaara).

Mehiläishaukka

18.4.1999 Orimattila Artjärvi Kirkkoäyräs 1 m (Olli Sillantaka).
21.4.2008 Lahti Luhdanjoki 1 m (Kari Kokkonen, Isto Hyvärinen, Rauno Kosonen, Seppo Leirilaakso, Timo Hämäläinen).

Ruskosuohaukka

29.3.2014 Orimattila Kurunkulma /1 m (Rauno Kosonen, Timo Hämäläinen, Seppo Parikka, Isto Hyvärinen ym.).
31.3.1990 Hollola Kutajärvi 1/ (Esa Lammi).

31.3.2008 Orimattila Humaloja 1/ p (Aki Rantanen). 
31.3.2010 Orimattila Luhtikylä 1/ kiert (Juha Vakkilainen, Mikko Pryl)..

Sinisuohaukka

15.3.2014 Nastola Hokkara 1/ p (Kari Reinikainen).
21.3.2015 Asikkala Vääksyn golf-kenttä /1 S (Tom Nordblad).
22.3.1994 Lahti Luhdanjoki 1/ m (Isto Hyvärinen, Juha Jalkanen).

Niittysuohaukka

18.4.2004 Orimattila Kurunkulma 1/ ad p (Pekka Saikko, Isto Hyvärinen, Juha Jalkanen).
21.4.2000 Orimattila Artjärvi Säyhtee 1 NW (Rasmus Mäki).

Arosuohaukka

11.4.2014 Asikkala Hillilä 1/ ad kiert (Hannu Toukola).
12.4.2014 Asikkala Kuurnamäki 1/ ad S (Kari Reinikainen, Mika Selin, Jarmo Raikamaa).
19.4.1998 Lahti Luhdanjoki /1 m (Ilpo Kekki, Mika Selin ym.).

Hiirihaukka

7.3.2004 Kärkölä Riihimäentie 1 m (R.Hirviniemi).
8.3.1992 Orimattila Ruha 1 m/p (Pekka Saikko).
8.3.1997 Orimattila Artjärvi Säyhtee 1 m (Timo Hämäläinen, Mika Selin, Osmo Ruottinen).

Piekana

12.3.1962 Heinola Maitiaislahti 1 m (Reijo Erola).

Kiljukotkalaji

11.4.1994 Lahti Luhdanjoki 1 m (Isto Hyvärinen, Juha Jalkanen, Pentti Leppänen).
11.4.2004 Heinola Lakeassuo 1 m (Simo Jutila, Osmo Ruottinen, Paavo Posti).

Kiljukotka

27.4.2014 Asikkala Kuurnamäki 1 ad m (Mika Selin, Timo Hämäläinen, Seppo Parikka, Isto Hyvärinen).

Pikkukiljukotka

1.6.2000 Heinola Tuusjärvi 1 2-kv SE (Eero Hietanen).

Arokotka

17.5.2014 Asikkala Kuurnamäki 1 2kv m (Pekka Saikko, Mika Selin, Jarmo Raikamaa).

Kalasääski

1.4.1993 Hollola Pyhäniemi 1 p (Ari Loikkanen, Helena Loikkanen).

Tuulihaukka

3.3.1990 Hollola Kirkonkylä 1 m (Miika Näsi, M.Näsi).

Punajalkahaukka

11.4.1965 Heinola Kyminkallio 1 ad m (Eero Hietanen, Kari Häkkinen, Asko Laitinen).

Nuolihaukka

10.4.1988 Orimattila Ruha 1 k (Raili Forsell, Toivo Kosonen).

Tunturihaukka

30.3.1967 Heinola Kyminkallio 2 kv m (Eero Hitanen).

Muuttohaukka

24.3.1967 Heinola Kyminkallio 1 ad m (Eero Hietanen, K.Häkkinen).

Viiriäinen

19.5.1993 Hollola Hatsina 1 Ä (T.Eskola, Marko Vauhkonen).

Luhtakana

26.3.2007 Hollola Kilpiäistenpohja 1 ä (Jarkko Kallionpää).
3.4.1994 Hartola Rusi 1 otettu kiinni (ilmoitti Anthony Bosley).

Luhtahuitti

17.4.1991 Hollola Kutajärvi 1 Ä (Paavo Posti, Osmo Ruottinen).

Pikkuhuitti

4.5.1962 Heinola (mlk). Isiäinen 1 p (P.Pakarinen).

Kääpiöhuitti

15.5.2010 Hollola Kutajärvi 1 Ä (kari Kokkonen, Seppo Parikka ym.).
11.6.1989 Hartola Ihanajärvi 1 Ä (Reijo Ikonen ym.).

Ruisrääkkä

3.5.2007 Orimattila Karkkulantie 1 Ä (Kari Pahla).
8.5.1921 Heinola 1 Ä (V.L.Luotola).
8.5.2001 Lahti Luhdanjoki Ä (Mikko Pryl).

Liejukana

29.3.1931 Lahti Niemen satama 1 p (E.Linderborg).

Nokikana

18.3.2007 Lahti Ali-juhakkala 1 p (Rauno Kosonen, Seppo Leirilaakso).
19.3.1990 Padasjoki Tarponen 1 p (Heikki Aarela, Bror Gustafsson).

Kurki

9.3.2014 Padasjoki Nyystölä 4 m (Jaakko Hoimela, Sirkka Hoimela).
9.3.2014 Orimattila Kurunkulma 2 m (Timo Hämäläinen, Rauno Kosonen, Isto Hyvärinen ym.).
10.3.2007 Orimattila Artjärvi Lammi 1 p (Veli Heikki Airaksinen).

14.3.1993 Lahti Jokimaa 1 m (Ari Loikkanen, Helena Loikkanen).

Meriharakka

1.4.2012 Lahti Vesijärvi Polttimo 1 p (Keijo Pennanen). 
3.4.1980 Asikkala Pulkkilansalmi 1 p (Martti Purma).

Avosetti

2.5.2006 Asikkala Vääksy Kanavan Päijänteen puoli 15 p (Tapani Saimovaara ym.).

Pikkutylli

10.4.2008 Heinola Lusi 1 (Tuomo Peltomaa). 
13.4.2000 Heinola Rautasalo 1 p (Simo Jutila).
23.4.2015 Orimattila Artjärvi, Sihvolantanhuat 1 p (Petri Haapanen, Jari Sundelin, Tomi Rantanen ym.).

Tylli

18.3.1990 Orimattila Ruha 1 p (Esa Mäntylä).

Keräkurmitsa

15.5.2005 Sysmä Ravioskorpi 5 p (Pirjo Laine, Anne Hinkkanen, Paavo Posti).
15.5.2010 Orimattila Kuivanto Korvenpää 1 p (Anne Hinkkanen, Marita Toivonen ym.).

Kapustarinta

12.3.2014 Orimattila Kurunkulma 2 m (Rauno Kosonen, Ossi Oikkonen, Jorma Rautama, Risto Silaste).
18.3.1990 Orimattila Luhtikylä 1 p (Esa Mäntylä).

19.3.2010 Asikkala Pulkkilanharju 1 tp W (Antti Toukola, Seppo Toukola, Runo Kosonen, Seppo Leirilaakso).

Tundakurmitsa

15.5.1987 Orimattila Ruha 1 p (Esa Mäntylä).
18.5.2012 Orimattila Kurunkulma 1 jp p (Simo Jutila, Riitta Jutila, Jussi Mäkinen, Seppo Parikka ym.).

Töyhtöhyyppä

24.2.2014 Orimattila Kurunkulma 3 m (Rauno Kosonen, Seppo Parikka).
25.2.2014 Hollola Suomatka 5 p (Pekka Saikko, Jorma Heinonen, Rauno Kosonen, Petri Kuhno ym.).
25.2.2014 Orimattila Haikula 1 p (Mikko Pryl, Jorma Saarinen, Harri Vallittu)

Isosirri

25.5.2002 Heinola Ala-Rääveli n. 50 m (Ahti Peltonen).
27.5.2012 Asikkala Vääksy Kanavanniemi 9 m (Tapani Saimovaara). 
28.5.1992 Asikkala Vääksy 150 m (Tapani Saimovaara).

Pulmussirri

23.5.1985 Hollola Hersala 1 p (Esa Lammi).

Suosirri

18.4.1993 Heinola Kymi 1 p (J.Teitti).
24.4.1993 Orimattila Artjärvi Suursuo 1 p (Kari Reinikainen, Juha Jalkanen). 
29.4.1992 Padasjoki Vuorela 1 p (Teppo Laine).

Kuovisirri

15.5.2015 Orimattila Artjärvi, Sihvolantahuat 2 p (Petri Kuhno ym.).

Lapinsirri

2.5.2004 Orimattila Artjärvi Taka-Kirkkoäyräs 1 p (Tapani Saimovaara, Timo Hämäläinen).
3.5.1987 Orimattila Ruha 1 p (Esa Mäntylä).
3.5.2008 Orimattila Artjärvi Pyhäjärvi 1 kiert. (Aki Rantanen, Pasi Rantanen, Lassi Rantanen, Mika Selin). 
3.5.2012 Orimattila Luhtikylä kala-allas 1 (Jorma Heinonen, Senja Hynninen, Päivi Nousiainen, Arja Pellikka). 
7.5.2003 Padasjoki Isojenlahti 7 W (Heikki Aarela).

Pikkusirri

12.5.1985 Lahti Näkkimistö 1 p (Juha Jalkanen).

Palsasirri

12.6.2007 Sysmä Hallaharju 1 p (Antti Toukola, Seppo Toukola).

Jänkäsirriäinen

10.5.1996 Orimattila Artjärvi Lammi 1 p (Esa Lammi, Marko Vauhkonen).
15.5.1977 Orimattila Luhtikylä (Ahti Saarinen, Hannu Vallden).

Suokukko

9.4.2005 Orimattila Artjärvi Sihvolantanhuat 1 p (Esa Lammi).

Jänkäkurppa

14.4.1991 Hollola Kutajärvi 1 p (Esa Lammi).

Taivaanvuohi

10.3.2015 Hollola Kalliola 1 p (Heikki Setälä).
11.3.1989 Padasjoki Nyystölänlahti 1 p (Heikki Aarela, Ilkka Aula, Hannu Sarvanne). 

24.3.1990 Hollola Laasonpohja 1 p (Petri Rantanen).

Heinäkurppa

18.4.1965 Hollola Kutajärvi 1 p (Matti Ketonen, Heikki Kolunen).

Lehtokurppa

12.3.2008 Lahti Vesteras 1 törmännyt ikkunaan ja kuollut (Erkki Kainulainen).
12.3.2011 Padasjoki Kasiniemi 1 p (Mikko Kataja, Tommy Sani, Jyrki Tolvanen).
13.3.2014 Lahti Myllypohja 1 p (Ilpo Kekki).
18.3.1990 Heinola Niemelä 1 p (Pekka Routasuo, Rauno Yrjölä).
18.3.2007 Heinola Jyränkö 1 p (Marko Vauhkonen).

Mustapyrstökuiri

17.4.1999 Orimattila Artjärvi Lammi 1 kiert/m (Ohto Oksanen).

Punakuiri

20.4.2000 Orimattila Artjärvi Taka-Kirkkoäyräs 1 p (Petri Haapanen, Ohto Oksanen).
27.4.2015 Asikkala Vääksy 14 m (Mika Selin, Hannu Toukola).
1.5.2012 Hollola Lahdenpohja a14 nous m (Olli Suhonen).

Pikkukuovi

17.4.2009 Heinola Korkee 1 p (Marko Vauhkonen, Pirjo Laine).
19.4.2014 Heinola Tuusjärvi 2 p (Eero Hietanen).
20.4.2009 Orimattila Artjärvi Kilosela 1 p (Marko Vauhkonen).
20.4.2015 Heinola Lakeassuo 1 (Paavo Posti, Tuomo Peltomaa).

Kuovi

21.3.1992 Padasjoki Virmaila 1 m (Teppo Laine, J.Tolvanen).
22.3.2014 Orimattila Kurunkulma 1 kiert (Timo Hämäläinen, Rauno Kosonen, Kari Reinikainen, Isto Hyvärinen, Kari Kokkonen).

Mustaviklo

22.4.1989 Heinolan maalaiskunta Nynäsinlahti 1 p (Osmo Ruottinen).
22.4.1990 Hollola Sairakkalanjärvi 1 p (Markku Salonen).
22.4.2000 Orimattila Artjärvi Kirkkoäyräs 1 p (Tapani Saimovaara).
23.4.2013 Orimattila Pasina 1 p (Petri Koivisto)

Punajalkaviklo

9.4.2008 Orimattila Artjärvi Sihvolantanhuat 2 kiert (Seppo Leirilaakso, Rauno Kosonen). 
10.4.1994 Orimattila Artjärvi Suursuo 1 p (Jouni Räsänen).
11.4.2008 Orimattila Artjärvi Suursuo 1 p (Risto Silaste, Pirjo Laine). 
11.4.2008 Orimattila Terriniemi Vehkakorpi 1 p (Marko Vauhkonen). 
13.4.1991 Orimattila Artjärvi (Raili Forsell).

Lampiviklo

24.4.1993 Orimattila Artjärvi Suursuonpellot 1 p (Juha Jalkanen, Seppo Kokkonen, Jari Miettinen, Kari Reinikainen).

Valkoviklo

6.4.2001 Orimattila Artjärvi Suursuonpellot 1 p (Ohto Oksanen, Olli Vuori).

Metsäviklo

27.3.2014 Lahti Luhdanjoki 1 p (Jorma Rautama).
27.3.2014 Orimattila Kuovannon Metsäkulma 1 p (Kari Reinikainen).
27.3.2014 Orimattila Virenoja 1 m (Tomi Rantanen).
30.3.2007 Padasjoki Nyystölänlahti 1 p (Alpo Koukila).

Liro

14.4.1967 (PHL 1/71).

Rantasipi

25.3.1990 Heinola Kymenvirta 1 p (Jari Tuomepuro).

Rantakurvi

16.5.2010 Hollola Lahdenpohja 1 p (Antti Toukola, Kari Reinikainen, Timo Metsänen ym.).
8.6.1980 Hollola Kalliola 1 hetken p (Matti Iikkanen, Osmo Ruottinen, Arto Puikkonen).

Karikukko

3.5.1988 Heinolan maalaiskunta Nynäsinlahti 1 p (Paavo Posti).

Vesipääsky

18.5.1991 Orimattila Artjärvi Villikkala 2 p (Jouni Räsänen).
18.5.1991 Orimattila Artjärvi Kirkkoäyräs 1 kiert (Pekka Saikko). 
18.5.1991 Padasjoki Virmailanselkä 1 Ä N (Teppo Laine). 
18.5.1996 Orimattila Artjärvi Kirkkoäyräs 1 (Timo Hämäläinen, Juha Jalkanen, Ilpo Kekki).

Isokihu

16.5.2000 Sysmä Vähä-Juures 1 m (Pekka Saikko).

Leveäpyrstökihu

14.5.2013 Hollola Kukkila 1 ad m (Petri Rantanen) ja sama yksilö Asikkala Vääksy (Mika Selin, Tuomas Meriläinen, Jorma Rautama).
6.5.2005 Hollola Siikaniemi 1 tumma ad NW (Esa Lammi).

Merikihu

6.5.1985 Lahti Kilpiäistenlahti 1 t m (Teppo Jokinen).

Tunturikihu

13.5.2006 Asikkala Vääksy 1 m (Petri Kuhno, Mika Selin, Petri Koivisto).
15.5.1965 Hollola Laaso 3 m (Matti Ketonen, Heikki Kolunen).

Kihulaji

22.4.1991 Asikkala Hillilä 1 m (Tapani Saimovaara).

Pikkulokki

17.4.1995 Orimattila Artjärvi Säyhtee useita (Tapani Saimovaara).
17.4.2004 Orimattila Kurunkulma 1 p (Tapani Saimovaara, Timo Hämäläinen, Heikki Karhu). 
19.4.2012 Orimattila Kuivannon Metsäkulma 1 kiert (Anne Hinkkanen, Marita Toivonen).

Naurulokki

24.2.1990 Lahti Okeroinen 1 p (Markku Salonen).

Kalalokki

12.2.2005 Lahti Enonselkä 1 ad p (Heikki Karhu).
17.2.1990 Heinola Kymenvirta 1 p (Marko Vauhkonen). 
17.2.2007 Lahti Luhdanjoki 1 ad S (Timo Metsänen, Ilpo Kekki).

Harmaalokki

3.2.2002 Heinola Kymenvirta 1 ad p (Marita Toivonen).

Aroharmaalokki

11.5.2006 Lahti Kujalan jäteasema 1 2kv p (Pekka Saikko ym).

Selkälokki (fuscus).

18.3.2015 Padasjoki Vesijakojärvi 1 kiert (Matti Hokka).
18.3.2015 Asikkala Pulkkilanharju 1 ad p (Tuomas Meriläinen, Tapani Saimovaara, Päivi Nousiainen, Olli Vuori, Raila Hagström ym.).
22.3.1975 Nastola Möhönkallio 1 ad m (Matti Iikkanen).

Tuhkaselkälokki

18.3.2009 Asikkala Karisalmi 1 ad p (Kari Reinikainen, Tapani Saimovaara, Antti Toukola, Seppo Toukola).
18.3.2012 Asikkala Karisalmi 1 ad p (Petri Haapanen, Kari Reinikainen, Keijo Pennanen).
18.3.2015 Asikkala Pulkkilanharju 1 p (Tuomas Meriläinen, Tapani Saimovaara, Päivi Nousiainen, Olli Vuori, Raila Hagström ym.).

Merilokki

10.2.1992 Hollola Messilä 1 ad m (Mika Kuparinen, Ahti Saarinen).

Isolokki

15.2.2002 Asikkala Karisalmi 1 ad p (Tapani Saimovaara).

Pikkukajava

17.3.1927 Sysmä (Ornis Fennica 39:85).

Räsykä

13.4.2008 Hollola Kutajärvi 1 p (Heikki Pitkänen). 
20.4.1995 Orimattila Henna 1 S (Juha Jalkanen).
20.4.2003 Orimattila Artjärvi Säyhtee 1 p (Olli Vuori).

Lapintiira

27.4.2012 Hollola Lahdenpohja 1 ad m SW (Pekka Saikko). 
28.4.2012 Asikkala Kuurnamäki 1 m (Mika Selin, Tuomas Meriläinen). 
2.5.1987 Orimattila Ruha 1 kiert. (Kari Reinikainen, Mika Selin).
2.5.2001 Lahti Kilpiäistenpohja 2 (Jari Miettinen).

Kalatiira

14.4.2007 Lahti Kiveriö 1 kiert. (Ari Loikkanen, Helena Loikkanen).
14.4.2010 Hartola Tainionvirta 1 p (Juhani Varis, Eva Varis).
17.4.2004 Hollola Kutajärvi 1 p (Petri Kuhno).
19.4.2000 Lahti Polttimo 1 p (Pekka Saikko).

Mustatiira

3.5.1987 Hollola Kutajärvi 1 p (Matti Väistö).

Valkosiipitiira

15.5.1993 Hollola Kutajärvi 1 p (Esa Lammi).

Uuttukyyhky

21.2.2014 Orimattila Kuivannon Metsäkulma 1 p (Rauno Kosonen, Jorma Rautama).
24.2.2014 Orimattila Kaldea 2 p (Rauno Kosonen).
27.2.2014 Orimattila Haikula 3 p (Jorma Rautama, Rauno Kosonen, Jorma Heinonen).
27.2.2014 Orimattila Kuivanto Korvenpää 2 p (Petri Kuhno, Lauri Tervo).
29.2.2008 Orimattila Artjärvi Ratulan koulu 3 p (Ohto Oksanen, Arto Puikkonen). 

Sepelkyyhky

8.3.2008 Orimattila Artjärvi Ratula 1 p (Risto Silaste).
8.3.2014 Padasjoki Tuomasvuori 1 m (Aapo Jussila).
9.3.2014 Asikkala Vääksy 1 p (Tuomas Meriläinen).
9.3.2014 Asikkala Kurhila 2 p (Jorma Rautama).

Turturikyyhky

16.4.1962 Heinola Sähkölaitos 1 p (U.Laine).

Turkinkyyhky

1.4.1993 Padasjoki kirkonkylä 1 p (Teppo Laine).

Käki

25.4.2014 Sysmä Nuoramoinen 1 Ä (Reijo Ikonen).
26.4.1980 Hollola 1 Ä (Pekka Niinivirta, Kalle Ruokolainen).
27.4.2014 Heinola Hirvisalo 1 Ä (Tuomo Peltomaa).

Suopöllö

17.2.2013 Lahti Kujalan jätekeskus 1 m (Rauno Kosonen,Jorma Rautama, Isto Hyvärinen, Kari Kokkonen, Mauno Tonttila).
28.3.2008 Orimattila Lankila 1 p (Pasi Rantanen). 
30.3.2008 Orimattila Myllykulma 1 p (Pasi Rantanen, Mika Rantanen, Tomi Rantanen, Lassi Rantanen). Mahdollisesti sama yksilö kuin Lankilassa. 
31.3.2012 Orimattila Kuivannon Metsäkulma 1 p (Petri Haapanen). 
10.4.1998 Mäntyharju Jäniskylä 1 (Kari Ahtiainen).

Kehrääjä

25.4.2001 He Lakeassuo 1 Ä (Olli Vuori).

Tervapääsky

29.4.2014 Orimattila Luhtikylä 1 m (Lauri Tervo, Jorma Rautama, Tuomo Peltomaa).
2.5.2013 Asikkala Hillilä 1 kiert (Mika Selin).
3.5.2014 Hollola Kutajärvi 2 p (Ari Loikkanen).

Kuningaskalastaja

8.4.2001 Asikkala Pulkkilanharju 1/ p (Tapani Saimovaara).

Mehiläissyöjälaji

2.6.1979 Mäntyharju Toivola 1 p (T.Tiirikainen).

Sininärhi

24.5.1964 Heinola Sinilähde 1 p (Harri Nikkanen).

Harjalintu

7.4.1917 Orimattila 1 saatu kiinni (A.A.Parvela).

Käenpiika

19.4.1963 Heinola Kyminkallio Ä (I.Jaatinen). 
19.4.1964 Heinola Tommola 1 Ä (I.Jaatinen).
19.4.1964 Heinola Myllyoja 1 Ä (Harri Mykrä).

Töyhtökiuru

V/VI.1960 Hartola Rautaranta 1 p (H.Salo).

Lyhytvarvaskiuru

9.5.1980 Lammi Biologinen asema 1 p (Markku Vicholm ym.). Lammi oli tuolloin yhdistyksen aluetta.

Kangaskiuru

10.3.2008 Orimattila Heinämaa 1 p (Petri Kuhno).
11.3.2015 Orimattila Kurunkulma 1 m (Rauno Kosonen, Jorma Rautama, Jorma Heinonen, Juha Kiri). 

15.3.2007 Lahti Luhdanjoen lintutorni 1 p (Lauri Tervo).
15.5.2009 Orimattila Ruha 1 (Timo Metsänen).

Kiuru

11.2.1989 Hollola Vesala 4 p (Christer Casagrande, Kari Degrestedt, Christer Nyman).

Tunturikiuru

13.3.2007 Orimattila Artjärvi Säyhtee 1 m (Kari Puumalainen).
14.3.1975 Lahti Luhdanjoki 1 p (Ilpo Hämäläinen, Timo Hämäläinen, Ilpo Kekki).

Törmäpääsky

28.4.2011 Hollola Kutajärvi 2 p (Ilpo Pietilä). 
28.4.2012 Mäntyharju Paasolanmäki 1 kiert (Miika Jylkkä, Tuula Kyllönen). 
29.4.1989 Orimattila Luhtikylä 4 p (Timo Hämäläinen).
29.4.2008 Hartola Metsäkoski 1 N (Reijo Ikonen).

Haarapääsky

4.4.1992 Hollola Vesala 1 p (Ahti Saarinen).

Ruostepääsky

27.4.2013 Orimattila Ruha 1 p  (Paavo Posti, Keiju Merikeiju, Heikki Niinimäki, Esa-Pekka Karvinen ym.).
31.5.2006 Padasjoki Vesijako Syrjäntausta 1 p (Lauri Tervo, Mika Selin).

Räystäspääsky

13.4.1930 Heinola 1 (V.L.Luotola).

Isokirvinen

15.5.1963 Heinola Muikkuoja 1 p (Eero Hietanen).

Metsäkirvinen

12.4.2007 Lahti Luhdanjoki 1 p (Jorma Rautama).
14.4.1989 Hartola Ylemmäinen 1 Ä (Reijo Ikonen).
14.4.1989 Lahti Luhdanjoki 1 m (Pekka Saikko).
14.4.2010 Lahti Luhdanjoki 1 p (Petri Koivisto).

Niittykirvinen

12.3.2015 Orimattila Kurunkulma 1 p (Jorma Rautama).
18.3.1990 Orimattila Luhtikylä 1 p (Ilpo Pietilä).

18.3.2007 Orimattila Haikula 1 ä (Mika Rantanen, Aki Rantanen).

Lapinkirvinen

6.5.1982 Nastola Arrajärvi 1 p (Matti Kauranne).

Luotokirvinen

27.3.1999 Heinola Kymenvirta 1 p (Olli Virta, Osmo Ruottinen).

Keltavästäräkki

17.4.2012 Hollola Suomatka 1/ p (Tapio Alanko, Merja Alanko). 
20.4.2000 Lahti Näkkimistö 1 p (Petri Kuhno).

Sitruunavästäräkki

24.4.2004 Padasjoki Verhonlahti 1/ p (Antti Arjava, Alpo Koukila).
25.4.2008 Nastola Sammalsillansuo 1/ p (Risto Silaste).

Virtavästäräkki

7.4.2001 Heinola Nynäsinlahti 1 p (Pirjo Laine).
7.4.2014 Heinola Sulkavankoski 1 p (Sisko Kuosmanen, Martti Kuosmanen).
8.4.2006 Sysmä Nuoramoinen vanhasilta 1 p (Heikki Karhu ym.).

Västäräkki

5.3.2008 Heinola Nyynänen 2 p (Esa-Pekka Karvinen).
14.3.2014 Lahti Mukkula 1/ p (Tapani Saimovaara).
15.3.2007 Lahti Nikkilä Alavankatu 1 p nous. S (Ari Loikkanen).

Peukaloinen

2.3.1991 Lahti Niemi 1 p (Ilkka Vesterinen).

Rautiainen

22.3.2014 Hartola Murakka 1 (Mirja Tammisto).
23.3.2014 Hollola Vanhatalo 1 p (Kimmo Sirpoma)
23.3.2014 Lahti Jalkaranta 1 Än (Ossi Oikkonen).
26.3.2007 Hollola Kukkila 1m (Petri Rantanen).

Punarinta

6.3.2014 Heinola Aapelinpelto 1 p (Liisa Karppinen, Erkki Karppinen).
17.3.2007 Lahti Kujalan jätekeskus 1 ä p (Seppo Leirilaakso).

18.3.2007 Asikkala Kurhila 1 p (Antti Toukola).
21.3.2003 Heinola Mustikkahaka 1 Ä (Marko Vauhkonen).

Satakieli

30.4.2014 Heinola Jyränkö 1 Ä (Marko Vauhkonen).
2.5.1989 Lahti Kariniemi 1 Ä (Ilkka Vesterinen).

Sinirinta

21.4.2012 Orimattila Humaloja 1/ jp p (Heikki Karhu). 
4.5.1986 Heinolan maalaiskunta Tuusjärvi 1 Ä (Eero Hietanen, Mauri Leinonen, Esa Lindfelt).

Sinipyrstö

5.6.1965 Heinola Rainion kno /1 puk p (Eero Hietanen).

Mustaleppälintu

30.3.2010 Hartola Ekonkoski 1/ +2kv p (Matti Hietanen, Reijo Ikonen).
2.4.2010 Nastola Ersta 1 n-puk p (Petri Haapanen).
4.4.2010 Orimattila Ruhan kartano 1/ 2kv Än (Isto Hyvärinen, Tapani Saimovaara ym.).
7.4.1982 Lahti Niemi /1 puk p (Teppo Jokinen ym.).

Leppälintu

10.4.2014 Padasjoki kirkonkylä 1/ p (Eelis Taipale).
15.4.1930 Padasjoki (A. Th. Böök).
15.4.1991 Hollola Kutajärvi 1 p (Panu Halme).

Pensastasku

21.4.2000 Orimattila Artjärvi Kirkkoäyräs 1 p (Tapani Saimovaara).

Mustapäätasku

1.4.2012 Orimattila Luhtikylä Tuorakka 71 p (Jorma Rautama ym.).

Kivitasku

5.4.1974 Orimattila Luhtikylä 1/ p (Matti Iikkanen).
5.4.1994 Orimattila Ruha 1 p (Keijo Vesanen).

Arotasku

13.4.2014 Kärkölä Vähä-Saittala 1 p (Ilpo Pietilä, Kimmo Sirpoma).

Sepelrastas

9.4.2010 Orimattila Humaloja 1/ p (Antti Toukola, Rauno Kosonen).
10.4.2009 Kärkölä Tienmutka 1 p (Anne Hinkkanen ym.).
14.4.2014 Orimattila Vähä-Mallusjoki 1/ p (Aimo Lehikko, Kari Reinikainen ym.).

Punakylkirastas

17.3.2007 Orimattila Kurunkulma 7 nous. W (Timo Hämäläinen, Isto Hyvärinen, Tapani Saimovaara). 
18.3.2015 Asikkala Vähä-Äiniö 1 p (Keijo Johansson, Silja Johansson).
19.3.1993 Lahti Luhdanjoki 1 m (Pekka Saikko).

Laulurastas

23.3.2014 Asikkala Vääksy 1 p (Tuomas Meriläinen).
30.3.1990 Orimattila Luhtikylä 1 Ä (Esa Lammi, Hanna Lammi).

31.3.2007 Orimattila Artjärvi kirkko 1 p (Ohto Oksanen, Matti Sillanmäki).
31.3.2007 Nastola Järvinen 2 Ä (Ohto Oksanen, Matti Sillanmäki).

Kulorastas

11.3.2007 Orimattila Artjärvi Suursuo 1 p (Ohto Oksanen, Matti Sillanmäki).
15.3.2007 Nastola Kottero 1 p (Petri Haapanen).
20.3.2015 Heinola Lusi 1 m (Ahti Peltonen).
20.3.2015 Orimattila Niinikoski 1 Ä (Heikki Kolunen, Hannu Pietiäinen).
20.3.2015 Orimattila Artrjävi Lammi 1 Än (Jarkko Rutila).

Pensassirkkalintu

9.5.2005 Hollola Salpakankaan teollisuusalue 1 Ä (Ilpo Pietilä).
10.5.2007 Orimattila Haikula 1 Ä (Mika Rantanen, Aki Rantanen).

Viitasirkkalintu

16.5.2010 Heinola Hevossaari 1 Ä (Marko Vauhkonen). 
16.5.2012 Lahti Ritamäki Merrasoja 1 Än (Jussi Mäkinen).
20.5.2015 Nastola Seesta 1 Ä (Arto Immonen).

Viirusirkkalintu

5.7.2005 Nastola Metsäkylä Okkeri 1 Ä (Petri Haapanen ym.).

Ruokisirkkalintu

10.5.1993 Hollola Laasonpohja 1 Ä (Juha Jalkanen, Kari Reinikainen ym.).

Ruokokerttunen

20.4.1990 Hollola Kirkonlahti 1 Ä (Markku Salonen).

Rytikerttunen

1.5.2008 Hollola Teräväiset 1 Ä (Esa Lammi). 
5.5.2002 Hollola Kutajärvi 1 Ä (Esa Lammi).
5.5.1992 Hollola Isosaari 1 Ä (Petri Rantanen).

Luhtakerttunen

12.5.2010 Orimattila Artjärvi Lammi 1 Ä (Ohto Oksanen, Arto Puikkonen).
17.5.2008 Hollola Laitialan uimaranta 1 Ä (Seppo Leirilaakso, Rauno Kosonen, Kari Kokkonen). 
18.5.2007 Orimattila Artjärvi Villikkalanjärvi Onnila 1 Ä (Risto Silaste).
18.5.2007 Nastola Kymijärvi Haikkarinniemi 1 p (Keijo Pennanen).
18.5.2007 Lahti Sipura 1 Ä (Kari Reinikainen). 
20.5.1993 Lahti Ahtiala 1 Ä (Marko Vauhkonen).

Viitakerttunen

11.5.2002 Heinola Isiäinen 1 Ä (Paavo Posti, Simo Jutila).
14.5.1989 Heinolan maalaiskunta Kukkurasaari 1 Ä (Marko Vauhkonen).

Rastaskerttunen

6.5.2001 Hollola Kutajärvi w-pää 1 Ä (Esa Lammi).

Kultarinta

6.5.2004 Lahti Kariniemi 1 Ä (Petri Koivisto).

Pikkukultarinta

1.6.2013 Hollola Kalliola 1 Än (Petri Rantanen).
1.6.2013 Lahti Näkkimistö 1 Än (Petri Koivisto)

Mustapääkerttu

20.4.2012 Asikkala Kurhila 1/ p (Antti Toukola, Seppo Toukola). 
24.4.2014 Heinola Niemelä 1/ Än (Kirsti Paronen).
26.4.2014 Asikkala Salonsaari 1 Ä (Pekka Saikko).
26.4.2014 Lahti Pallas 1 Ä (Risto Silaste, Tarja Aho-Silaste).

Kirjokerttu

1.6.2012 Orimattila Artjärvi Lammi 1/ Än (Timo Metsänen ym.).

Lehtokerttu

8.5.2002 Heinola Löytäneenlampi 1 Ä (Eero Hietanen).
10.5.1993 Mäntyharju Saviniemi 1 Ä (Silvo Pöysä).

Hernekerttu

26.4.2012 Lahti Kivistönmäki 1 Ä (Ari Riutto).
26.4.2014 Asikkala Vääksy 1 Ä (Tapani Saimovaara).
27.4.2000 Padasjoki Hirtniemi 1 Ä (Heikki Aarela).
27.4.2008 Heinola Viikinäinen 1 Än (Eero Hietanen). 
27.4.2009 Nastola Uusikylä 1 (Risto Silaste).

Pensaskerttu

1.5.2008 Orimattila Mallusjärvi1 Ä (Kari Reinikainen). 
1.5.2008 Orimattila Artjärvi Villikkala ns.talo 1 Än (Mika Rantanen, Hanna-Mari Halme, Lassi Rantanen, Tomi Rantanen). 
4.5.1968 (PHL 1/1971).
4.5.2001 Nastola Taarasti 1 Ä (Petri Haapanen).

Idänuunilintu

2.5.1993 Asikkala Kurhila 1 Ä (Tapani Saimovaara).

Lapinuunilintu

22.5.1969 Heinola Jyränkö 1 Ä (Eero Hietanen).
22.5.1977 Sysmä Lahdenpohja 1 Ä (Tapio Alanko, Seppo Väistö). 
22.5.1986 Asikkala Vääksy 1 m (Osmo Ruottinen).

Sirittäjä

21.4.2000 Lahti Sipura 1 Ä (Tapio Alanko).
22.4.2014 Heinola Löytäne 1 Än (Eero Hietanen).
24.4.1989 Lahti Kilpiäinen 1 Ä (Mika Selin).
24.4.1990 Hollola Salpakangas 1 Ä (Esa Lammi).

Tiltaltti

9.4.2001 Orimattila Tuorakka 1 Ä (Juha Jalkanen).

Pajulintu

18.4.1990 Lahti Kunnas 1 Ä (Kari Reinikainen).

Harmaasieppo

24.4.1990 Hollola Pyhäniemen kno 1 p (Panu Halme).

Pikkusieppo

7.5.2012 Hollola Kukkila 1 Ä (Petri Rantanen). 
7.5.2012 Lahti Kymijärvi Talassaari 1 Ä (Timo Metsänen). 
8.5.2012 heinola paaso Keskikylä 1 Ä (Marko Vauhkonen) 
9.5.1982 Hollola Messilä 1 Ä (Esa Lammi).
9.5.2012 Kärkölä Lehmiaronsuo 1 Ä (Jussi Mäkinen).

Kirjosieppo

13.4.1991 Asikkala Hillilä 1/ p (Tapani Saimovaara).

Viiksitimali

22.4.2000 Heinola Tuusjärvi 1/1 p (Eero Hietanen).

Pussitiainen

28.4.2009 Sysmä Ala-Vehkajärvi 1/ p (Pertti Nieminen).

Kuhankeittäjä

6.5.1937 Padasjoki (A. Th. Böök).

Pikkulepinkäinen

26.4.1987 Padasjoki Maakeski 1 p (Tuomo Nieminen). 
26.4.2008 Asikkala Vähä-Äiniö 1/ p (Keijo Johansson).

Mustaotsalepinkäinen

11.5.2014 Hollola Savistenpää 1 p (Kari Reinikainen ym.).
12.6.2007 Hartola Pohjola 1 ad p (Reijo Ikonen).

Mustavaris

13.2.1989 Heinola keskusta 10 p (Ilkka Heiskanen).

Kottarainen

26.2.1990 Orimattila Keskusta 1 Ä (Raili Forsell).

Peippo

12.3.1961 Heinola Maitiaislahti (Reijo Erola).

Järripeippo

12.3.1979 Lahti Okeroinen 1 p (Jouni Vantaala).

Keltahemppo

3.4.2001 Heinola Kumpeli /1 (Osmo Ruottinen).

Hemppo

3.3.1973 Heinola Niemelä 1 (Eero Hietanen).

Vuorihemppo

19.3.1999 Lahti Kujalan jäteasema 1 p (Petri Kuhno).

Kirjosiipikäpylintu

21.2.1998 Heinola Rajakatu 1/1 p (Eero Hietanen).

Punavarpunen

1.5.2008 Asikkala Vääksy Kanavanniemi 1 Ä (Tapani Saimovaara).
7.5.1993 Hollola Kutajärvi 1 Ä (Esa Lammi).

Lapinsirkku

20.3.1993 Orimattila Ruha 1 p (Osmo Ruottinen, Mika Selin).

Pulmunen

15.2.1986 Lahti Mytäjäinen 25 p (ilmoitti Heikki Kolunen).
19.2.1980 Lahti Polttimo 1 k (Kari REinikainen). 
19.2.1980 Lahti Renkimäki 1 p (Pasi Rantenen).

Peltosirkku

14.4.1969 Lahti Jalkaranta 1 (Ari Ferm)
18.4.1999 Padasjoki useita (Heikki Aarela, Alpo Koukila
22.4.1973 Nastola Metsäkylä Arrajärvi 1/ p (Matti Kauranne).

Pohjansirkku

13.4.2011 Asikkala Vähä-Äiniö /1 p (Keijo Johansson).
14.4.1990 Hollola Kutajärvi 1 Ä (Esa Lammi).

Pikkusirkku

20.5.1990 Orimattila Luhtikylä 1 Ä (Markku Salonen).

Kultasirkku

5.6.1971 Hollola Vaania 1 Ä (Simo Hyytiä).

Pajusirkku

12.3.2015 Orimattila Kurunkulma 1/ p (Rauno Kosonen, Jorma Heinonen, Jarmo Raikamaa, Jorma Rautama, Seppo Leirilaakso).
13.3.1994 Nastola Notko (Asko Hauta-aho, Petri Haapanen, Jouni Räsänen).