Etusivulle > Havainnot > Alueharvinaisuuskomitea > ARK- ja RK-havainnot 2010

ARK- ja RK-havainnot 2010

Tällä sivulla julkaistaan Päijät-Hämeen lintutieteellisen yhdistyksen alueella havaitut rariteettikomitean (RK) ja aluerariteettikomitean (ARK) hyväksymät lintuhavainnot. RK-lajista tehdään ilmoitus kaavakkeella. ARK-lajista ilmoituksen voi tehdä myös vapaamuotoisesti. Alkuperäismuistiinpanot ja mahdollinen kuva kannattaa ehdottomasti lähettää ilmoituksen liitteenä. Ilmoitus lähetetään ARK:n puheenjohtajalle Kari Reinikaiselle (k.reinikainen (at) elisanet.fi). Mikäli Tiira -lintutietokannassa havaintoa koskevassa lisätietokentässä on tarpeeksi yksityiskohtainen kuvaus linnusta ja havaintotilanteesta, ARK käsittelee havainnon sen perusteella. Tarvittaessa havainnoijalta pyydetään lisätietoja.  ARK:n kokoonpanon ja tarkastettavat lajit näet tästä. Havainnon julkaiseminen ja tilastoiminen edellyttää ARK:n tai RK:n hyväksyntää.

Rariteettikomitean hyväksymät havainnot on lihavoitu.

Hyväksytyt havainnot 2010 (päivämääräjärjestyksessä):

  • 13.11. alkaen Tammitikka Asikkala Vääksy 1 p (Tuomas Meriläinen ym.)
  • 9.-12.11. Arotasku Heinola Rantapuisto 1 p (Tuula Laakso)
  • 10.11. Isolokki Lahti Ruoriniemi 1 ad p (Petri Kuhno).
  • 7.11. Jääkuikkalaji Hollola Lahdenpohja 1 m (Pekka Saikko).
  • 31.10. Pikkukajava Asikkala Pulkkilanharju (Kari Kokkonen, Seppo Leirilaakso, Jarmo Raikamaa).
  • 28.-31.10. Leveäpyrstökihu Pertunmaa Suontee 1kv p (Timo Sahi ym.).
  • 23.10. Leveäpyrstökihu Asikkala Pulkkilanharju 1kv m (Simo Jutila, Rauno Kosonen, Petri Kuhno, Tuomas Meriläinen, Tapani Saimovaara, Petra Salonen)
  • 22.10. Viitatiainen Asikkala Karisalmi SSW (Petri Kuhno, Jarmo Raikamaa, Mika Selin, Sami Tuomela, Seppo Leirilaakso)
  • 17.10. Viitaitiainen Asikkala Pulkkilanharju, Karisalmi 1m (Timo Hämäläinen, Isto Hyvärinen, Tapani Saimovaara, Rauno Kosonen, Jorma Rautama, Kari Kokkonen)
  • 16.10.-24.1.2011 Viitatiainen Hollola Kukkila 1 p (Petri Rantanen ym.)
  • 9.10. Viitaitiainen Asikkala Pulkkilanharju, Karisalmi 1 N (Petri Kuhno, Timo Metsänen, Matti Hietanen, Toni Kukkola, Jirka Lahtinen, Keijo Lajunen, Pekka Toiminen ym.)
  • 8.10. Viitaitiainen Asikkala Pulkkilanharju, Karisalmi SSW (Jarmo Raikamaa, Mika Selin, Seppo Leirilaakso)
  • 3.10.2 Viitaitiainen alkaen Heinola Kirkkoportti 1 p ruokinnalla (Kirsti Paronen ym.)
  • 29.9. Viitatiainen Asikkala Pulkkilanharju 1+1+1 m (Timo Hämäläinen, Mika Selin, Antti Toukola, Petri Koivisto, Jorma Rautama, Rauno Kosonen, Jarmo Raikamaa, Isto Hyvärinen, Seppo Kokkonen, Seppo Leirilaakso)
  • 28.9. VIitatiainen Asikkala Pulkkilanharju 1 m (Petri Haapanen, Risto Silaste, Seppo Parikka, Timo Hämäläinen, Isto Hyvärinen, Rauno Kosonen)
  • 26.9. Leveäpyrstökihu Asikkala Pulkkilanharju 1kv m (Keijo Pennane, Petri Haapanen, Heikki Karhu, Pasi Rantanen, Petri Rantanen).
  • 25.9. Leveäpyrstökihu Padasjoki Virmaila 1kv m (Heikki Aarela, Antti Arjava).
  • 25.9. Punajalkahaukka Orimattila Kuivannon Metsäkulma 1kv p (Ilpo Kekki ym.).
  • 20.9. Ruskourpiainen Hollola Lahdenpohja 1+5 m (Pekka Saikko).
  • 18.9. Leveäpyrstökihu Asikkala Pulkkilanharju 1 juv kiert (Timo Hämäläinen, Rauno Kosonen, Timo Metsänen, Isto Hyvärinen ym.)
  • 9.9. Isokirvinen Asikkala Pulkkilanharju 1 m (Rauno Kosonen, Seppo Leirilaakso)
  • 4.9. Punajalkahaukka Hollola Hatsinantie 1 n-puk (Seppo Leirilaakso)
  • 31.8. Mustatiira Hollola Lahdenpohja 1kv p (Pekka Saikko ym.)
  • 28.8.-25.9. Mustaleppälintu Heinola Vierumäki 2/ + 1 n-puk p (Anne Hinkkanen ym.)
  • 22.-26.8. Mustaleppälintu Pertunmaa Aitjärvi 1 n-puk p (Merja Hinkkanen)
  • 18.8. Mustaleppälintu Mäntyharju Korpilahti 1 p (Miikka Jylkkä).
  • 10.-11.8. Mustatiira Lahti-Hollola Vesijärvi 2 ad vp + 2 1kv p (Pekka Saikko ym.)
  • 30.7. Mustatiira Asikkala Pulkkilanharju 1 vp m (Tuomo Peltomaa, Rauno Kosonen, Tapani Saimovaara).
  • 1.8. Mustaleppälintu Mäntyharju Kokkosenkylä (Markku Loippo)
  • 10.7. Keltahemppo Padasjoki Kirkkopuisto 1 Ä (Janne Lampolahti).
  • 2.7. Kiljukotkalaji Nastola Notko 1 NW (Ohto Oksanen)
  • 29.5. alkaen Ruokosirkkalintu Artjärvi Lammi 1 Ä (Jukka Kivilompolo ym.)
  • 16.5. Lampiviklo Hollola Kutajärvi 1 ä (Mika Selin, Hannu Tammelin)
  • 16.5. Rantakurvi Hollola Lahdenpohja 1 p (Antti Toukola, Kari Reinikainen, Timo Metsänen)
  • 15.-17.5. Kääpiöhuitti Hollola Kutajärvi 1 Ä (Kari Kokkonen, Seppo Parikka ym.)
  • 15.5. Keräkurmitsa Orimattila Korvenpää 1 p (Marita Toivonen, Anne Hinkkanen)
  • 15.5. Haarahaukka Hollola Vaaniansalmi 1 NE (Esa Lammi)
  • 15.5. Lampiviklo Lahti Ali-Juhakkala 2 p (Marita Toivonen, Anne Hinkkanen)
  • 12.-13.5. Sitruunavästäräkki Artjärvi Lammi 1/ 2kv p pyyd kontr (Ohto Oksanen, Arto Puikkonen). Yksilö on rengastettu 14.6.2009 Porvoossa.
  • 5.5. Mustaleppälintu Padasjoki Nyystölä 1 n-puk p (Heikki Aarela)
  • 2.-3.5. Lyhytnokkahanhi Artjärvi Sihvolantanhuat 1 p (Kari Reinikainen, Tuomo Peltomaa, Paavo Posti, Pirjo Laine)
  • 2.-3.5. Tiibetinhanhi Artjärvi Sihvolantanhuat 1 p (Petri Haapanen) Kategoria E (tarhakarkulainen).
  • 1.-2.5. Arosuohaukka Orimattila Kurunkulma 1 2-kv p (Ari Linna ym.) Löytyi alunperin Pukkilan puolelta.
  • 28.4. Arosuohaukka Asikkala Hillilä 1/ p (Seppo Leirilaakso, Jarmo Raikamaa, Olli-Pekka Pietiläinen)
  • 27.4. Kiljukotka Lahti Luhdanjoki 1 m (Jorma Rautama, Seppo Parikka)
  • 26.4. Kiljukotkalaji Hollola Kalliola 1 m (Heikki Setälä)
  • 24.4. Kiljukotkalaji Lahti Luhdanjoki 1 m (Juha Salomäki, Jorma Rautama, Isto Hyvärinen)
  • 19.4. Mustaleppälintu Lahti Sopenkorpi 1/ ad p (Petri Koivisto)
  • 18.-24.4. Lyhytnokkahanhi Hartola Kalho 1 p (Reijo Ikonen)
  • 18.4. Arosuohaukka Orimattila Luhtikylä /1 +2kv (Aki Kelovesi)
  • 17.-19.4. Lyhytnokkahanhi Orimattila Kurunkulma 1 p (Jussi Mäkinen)
  • 14.-17.4. Lyhytnokkahanhi Artjärvi Sihvolantanhuat 3 p (Esa Lammi, Petri Kuhno, Petri Haapanen ym.).
  • 10.4. Lyhytnokkahanhi Artjärvi Sihvolantanhuat 1 p (Heikki Karhu)
  • 9.4. Lyhytnokkahanhi Orimattila Kurunkulma 5 p (Rauno Kosonen, Risto Silaste, Timo Hämäläinen, Antti Toukola ym.)
  • 8.4. Lyhytnokkahanhi Orimattila Korvenpää-Metsäkulma 1 p. Eri yksilö kuin alla mainittu. (Tuomo Peltomaa)
  • 5.-9.4. Lyhytnokahanhi Orimattila Korvenpää-Metsäkulma 1 p (Marko Vauhkonen, Pirjo Laine)
  • 4.-5.4. Mustaleppälintu Orimattila Ruha 1 p (Tapani Saimovaara, Isto Hyvärinen)
  • 2.4. Mustaleppälintu Nastola Ersta 1 n-puk p (Petri Haapanen)
  • 30.-31.3. Mustaleppälintu Hartola Ekonkoski 1/ +2kv p (Matti Hietanen)

Käsittelemättä tai käsittely kesken

  • 28.-29.12. Viitatiainen Heinola (havaintoilmoitus pyydetty)
  • 30.9. Viitatiainen Asikkala (havaintoilmoitus puuttuu)

Hylätyt

Hylkääminen ei tarkoita, että määritys olisi virheellinen, vaan että havainnon dokumentointi ei riitä hyväksymiseen

  • 11.12. Nokivaris Lahti (RK:n hylkäämä)
  • 6.10. Viitatiainen Asikkala (RK:n hylkäämä)
  • 30.5. Haarahaukka Lahti (puutteellinen kuvaus)
  • 4.4. Ruskourpiainen Asikkala Vähä-Äiniö (puuttellinen kuvaus)
  • 10.1. Ruskourpiainen Sysmä kk Maalarintie 6p (puuttellinen kuvaus)